Tempi Bori néni, a Vitéz János gimnázium időkapujának őre abból él, hogy a történelem különböző szakaszaiból hozott finomságokat az iskola büféjében értékesíti. Egy alkalommal viszont akaratlanul is galibát okoz: 1844-ben Petőfi Sándor, a Pestre érkezett fiatal diák elveszti azt a füzetet, amelybe első verseit írta. Ez elsőre nem tűnik olyan nagy dolognak, de gondoljunk csak bele: ha a költő neve nem válik egész Magyarországon ismertté, ha nem vesz részt a 48-as forradalom előkészítésében, akkor lehet, hogy az soha nem robbant volna ki. Bori néni két gyereket küld vissza, hogy rendbehozzák a bajt. A könyv főszereplője, Szabados Juli így került először kapcsolatba a költővel.
Habár Juli csak pár napot tölhet el a reformkori Budapesten, az ott szerzett élmények nem hagyják őt nyugodni. Egyre többet akar megtudni Petőfi Sándorról, és szeretné barátját a március 15.-i események közben is megfigyelni. A lány végül elhatározza, hogy Bori néni tilalma ellenére visszatér a múltba, ahol nemcsak Sándorral találkozik, de, mint kiderül, egy gonosztevőt is meg kell fékeznie...
Berg Judittól eddig csupa izgalmas történetet olvastam, és a Szélvésztől kergetve sem okozott ilyen szempontból csalódást. A nyomozás és a kalandok közepette az írónő bemutatja a korabeli Budapestet is, Petőfin és feleségén kívül pedig felbukkannak olyan alakok, mint Jókai Mór vagy Egressy Gábor, az ünnepelt színész. Külön tetszett az, hogy a költő életének egy kevésbé ismert szakaszáról tudhattam meg többet. Március 15.-hez közeledve javaslom, olvassátok el ti is!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése