Még januárban olvastam el Jane Austen A klastrom titka című regényét. Ez a könyv az írónő kevésbé ismert írásai közé tartozik, de nekem már a legelejétől tetszett. Austen más hősnőitől eltérően Catherine Morland nem különösebben szép, okos vagy jóságos - sőt, első pillantásra teljesen átlagos személyiségnek tűnik. A fiatal lány életében nagy eseménynek számít, hogy családja vagyonos szomszédai meghívják őt a népszerű fürdővárosba, Bathba. Catherine-nek viszont még sokat kell tanulnia az életről, az emberekről, a képzelet és a valóság közötti különbségekről... Aki szereti Jane Austen írásait, annak mindenképpen ajánlom elolvasásra ezt a könyvet is.
Igaz, hogy egyetlen könyv helyett egy sorozat, de mégsem akartam kihagyni Arthur Ransome Fecskék és Fruskák-sorozatát. Annak ellenére, hogy a kötetek többségét már olvastam, és a blogomon is ajánlottam nektek, először ezen a nyáron sikerült elolvasnom a sorozat összes részét. Kicsit féltem attól, hogy már nem fog annyira tetszeni, mint évekkel ezelőtt, de a Fecskék és a Fruskák kalandjai ezúttal sem okoztak csalódást: tökéletes választás volt a vakációra!
Valószínűleg már tudjátok rólam, hogy érdekel a történelem és az irodalom. Kíváncsi vagyok arra, hogyan éltek és gondolkodtak a régi emberek, és Dante Isteni színjátékát is azért akartam elolvasni, mert szerettem volna jobban megismerni a középkor világát. Korábban többször belekezdtem már ebbe a könyvbe, de mindig félbehagytam, ezért alig tudom elhinni, hogy végre sikerült befejeznem. Bár első olvasásra lehetetlen mindent megérteni és megjegyezni belőle, de nagyon meglepett az, hogy bár ez a mű több, mint hétszáz évvel ezelőtt íródott, mégis foglalkozik olyan témákkal, amelyek még napjainkban is aktuálisak. Nem könnyű olvasmány (éppen ellenkezőleg), úgyhogy ha titeket is érdekel, akkor segítségül a 100 days of Dante weboldalt tudom ajánlani, ahol a Színjáték minden énekéhez találtok egy rövid magyarázatot vagy elemzést ami segít a megértésben.
Eric Metaxas Luther Mártonról szóló könyvét azért olvastam el, mert többet akartam tudni a reformációról, és persze arról az emberről is, aki azt elindította. Ez az életrajz szintén nem nevezhető rövidnek, de a segítségével tisztább képet kaphattam a történelemnek erről a szakaszáról, megismerhettem Luther életét, láthattam, milyen nehézségekkel, problémákkal kellett megküzdenie, és bepillantást nyerhettem abba, hogyan terjedtek el a reformáció eszméi, amelyek nagyobb hatással voltak a világra, mint azt eredetileg gondoltam.
Zágoni Balázs legújabb történelmi regénye, A csillag és a százados a második világháború talán legsötétebb időszakában, 1944-ben játszódik. A történet középpontjában egy zsidó és egy keresztény fiú, Dávid és Péter barátsága áll. Mondanom sem kell, egy ilyen barátság fenntartása korántsem könnyű a gyerekek számára, hiszen Dávid családját a német megszállás alatt egyre több megszorítás éri, később pedig az életük is veszélybe kerül! A könyvről hosszabb ajánlót is tervezek majd írni, de annyit elárulok: olyan izgalmas volt, hogy alig bírtam letenni a kezemből, és szerintem mindenkinek érdemes elolvasnia.
Nektek mi volt a kedvenc könyvetek 2024-ből? Ha van kedvetek, írjátok meg kommentben! Addig is egy jó könyvekkel és sok-sok olvasással teli, boldog új évet kívánok nektek!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése